LIVE : King's Prize L'Empereur Results

Nationale Kampioenschappen Amateur

Year
Pro (Men)
Pro (Ladies)
Amateurs (Men)
Amateurs (Women)
Year 2023
Pro (Men) Kevin Hesbois
Pro (Ladies) Stéphanie Fransolet
Amateurs (Men) Jarno Tollenaire
Amateurs (Women) Mirthe Waumans
Year 2022
Pro (Men) Jean de Wouters d'Oplinter
Pro (Ladies) -
Amateurs (Men) Ryan Lundh
Amateurs (Women) Emma Defeur
Year 2021
Pro (Men) Giovanni Tadiotto
Pro (Ladies) Claudia Rocco
Amateurs (Men) James Meyer de Beco
Amateurs (Women) Sophie Bert
Year 2019
Pro (Men) Kevin Hesbois
Pro (Ladies) Stéphanie Fransolet
Amateurs (Men) Arnaud Galand
Amateurs (Women) Savannah De Bock
Year 2018
Pro (Men) Guillaume Watremez
Pro (Ladies) Stéphanie Fransolet
Amateurs (Men) Alan De Bondt
Amateurs (Women) Clarisse Louis
Year 2017
Pro (Men) Stéphanie Fransolet
Pro (Ladies) Stéphanie Fransolet
Amateurs (Men) Cédric Van Wassenhove
Amateurs (Women) Alicia Good
Year 2016
Pro (Men) Guillaume Watremez
Pro (Ladies) Stéphanie Fransolet
Amateurs (Men) Kristof Ulenaers
Amateurs (Women) Céline Manche
Year 2015
Pro (Men) Guillaume Watremez
Pro (Ladies) Chloé Leurquin
Amateurs (Men) Alan De Bondt
Amateurs (Women) Clarisse Louis
year
Men
Ladies
Winner
year 2023
Men Nathan Cossement (Naxhelet)
Ladies Audrey Lam (Hainaut)
Winner Audrey Lam (Hainaut)
year 2022
Men Nicolas Normand (Waterloo)
Ladies Savannah De Bock (Waterloo)
Winner Savannah De Bock (Waterloo)
year 2019
Men Alan De Bondt (Antwerp)
Ladies Margaux Vanmol (Rigenée)
Winner Alan De Bondt (Antwerp)
year 2018
Men Jean de Wouters (Hulencourt)
Ladies Clara Aveling (La Tournette)
Winner Jean de Wouters (Hulencourt)
year 2017
Men Cédric Van Wassenhove (Ravenstein)
Ladies Diane Baillieux (Hulencourt)
Winner Cédric Van Wassenhove (Ravenstein)
year 2016
Men Gaëtan Weydts-Caesens (Empereur)
Ladies Diane Baillieux (Hulencourt)
Winner Gaëtan Weydts-Caesens (Empereur)
year 2015
Men Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Ladies Clarisse Louis (Rigenée)
Winner Clarisse Louis (Rigenée)
Year
Men
Ladies
Year 2023
Men Michael Jones (Waterloo)
Ladies Sylvie Clausset (Bercuit)
Year 2022
Men Fabrice Haussy (Mont Garni)
Ladies Sylvie Clausset (Bercuit)
Year 2021
Men Franck Stockmans (Antwerp)
Ladies Sylvie Clausset (Bercuit)
Year 2020
Men Pierre-Yves Roeland (Waterloo)
Ladies Marianne Trussart-Follebouckt (Ostend)
Year 2019
Men Partrick Renard (Sart Tilman)
Ladies Anne Joris (Zoute)
Year 2018
Men Michael Jones (Waterloo)
Ladies Annick Riff (Hainaut)
Year 2017
Men Michael Jones ( Waterloo)
Ladies Laurette Vanderlinden (Waterloo)
Year 2016
Men No competition
Ladies No competition
Year 2015
Men Marc Mortier (Waterloo)
Ladies Anne Joris (Zoute)
Year
Boys
Girls
Year 2023
Boys Ryan Lundh (Antwerp)
Girls Louise Cuyvers (Ravenstein)
Year 2022
Boys James Skeet (Ravenstein)
Girls Ayaka Matsumoto (Waterloo)
Year 2021
Boys James Skeet (Ravenstein)
Girls Elise Bishop (Ravenstein)
Year 2020
Boys Anthony De Schutter (Spiegelven)
Girls Victoria Dellicour (Ravenstein)
Year 2019
Boys Jarno Tollenaire (The National)
Girls Rebecca Becht (Waterloo)
Year 2018
Boys Gaspard Oliviers (Ravenstein)
Girls Chiara Vikkula (Sept Fontaines)
Year 2017
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Girls Margaux Appart (Bruyère)
Year 2016
Boys Lucas Becht (Waterloo)
Girls Clarisse Louis (Rigenée)
Year 2015
Boys Yente Van Doren (Rinkven)
Girls Lisa Tadiotto (Rigenée)
Year
Boys
Girls
Year 2023
Boys Arthur Haghedooren (Keerbergen)
Girls Laetitia Vandeplas (Bercuit)
Year 2022
Boys Arthur Haghedooren (Keerbergen)
Girls Carolina Perez-Tasso (Hulencourt)
Year 2021
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Girls Mirthe Waumans (Ternesse)
Year 2020
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Girls Louise Cuyvers (Ravenstein)
Year 2019
Boys Arnaud Antoin (Damme)
Girls Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2018
Boys Maximilien De Cordes (Ravenstein)
Girls Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2017
Boys Eloy Van Geffel (Sept Fontaines)
Girls Lucie Maigret (Waterloo)
Year 2016
Boys Mathieu Feron (Rinkven)
Girls Rebecca Becht (Waterloo)
Year 2015
Boys Mathieu Feron (Rinkven)
Girls Rebecca Becht (Waterloo)
Year
Boys
Girls
Year 2023
Boys Arthur Estas (Ravenstein)
Girls Sixtine de Cordes (Ravenstein)
Year 2022
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Girls Mirthe Waumans (Ternesse)
Year 2021
Boys Maxim Leys (Rinkven)
Girls Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2020
Boys Maximilien de Cordes (Ravenstein)
Girls Manon Renault (Waterloo)
Year 2019
Boys James Skeet (Ravenstein)
Girls James Skeet (Ravenstein)
Year 2018
Boys Mathieu Feron (Rinkven)
Girls Marie Demoulin (La Bruyère)
Year 2017
Boys Charles Roeland (Waterloo)
Girls Rebecca Becht (Waterloo)
Year 2016
Boys Jean de Wouters d’Oplinter (Hulencourt)
Girls Margaux Appart (La Bruyère)
Year 2015
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Girls Clarisse Louis (Rigenée)
Year
Boys
Girls
Year 2007 - 2023
Boys -
Girls -
Year 2006
Boys Dimitri Van Doren (Rinkven)
Girls Lien Willems (Rinkven)
Year 2005
Boys Guillaume Watremez (Waterloo)
Girls Tamara Luccioli (Sart Tilman)
Year 2004
Boys Thibault Werbrouck (Oudenaarde)
Girls Tamara Luccioli (Sart Tilman)
Year
Men
Ladies
Year 2014 - 2023
Men -
Ladies -
Year 2013
Men Kevin Hesbois (Keerbergen) & Yohann Cauwenbergh (Keerbergen)
Ladies Laurette Vanderlinden (Waterloo) & Sonja Delport (Ternesse)
Year 2012
Men Rutger Dhondt (Keerbergen) & Gommaar D’Hulst (Rinkven)
Ladies Chloé Leurquin (Waterloo) & Candice Schueremans (Waterloo)
Year 2011
Men Aurian Capart (Empereur) & Alan De Bondt (Antwerp)
Ladies Chloé Leurquin (Waterloo) & Manon Vanmol (Rigenée)
Year
Boys
Girls
Year 2023
Boys Louis Dirickx (Bercuit)
Girls Ashling Poynton (Keerbergen)
Year 2022
Boys Pieter Janssen (Millennium)
Girls Violette Gerard (Tournette)
Year 2021
Boys Arthur Haghedooren (Keerbergen)
Girls Anaïs Nicolas (Ravenstein)
Year 2020
Boys Chari Tsaklanos (Spiegelven)
Girls Anaïs Nicolas (Ravenstein)
Year 2019
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Girls Sixtine De Cordes (Ravenstein)
Year 2018
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Girls Louise Cuyvers (Ravenstein)
Year 2017
Boys Nino Mahy (Bercuit)
Girls Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2016
Boys James Skeet (Brussels)
Girls Diane Denis (Waterloo)
Year 2015
Boys Gatien De Batselier (Waterloo)
Girls Gatien De Batselier (Waterloo)

Internationale Kampioenschappen

Year
Name
Winner
Year 2023
Name Soudal Open
Winner Simon Forsström (Swe)
Year 2022
Name Soudal Open
Winner Sam Horsfield (Eng)
Year 2020 - 2021
Name no competition
Winner -
Year 2019
Name Belgian Knockout
Winner Guido Migliozzi (It)
Year 2018
Name Belgian Knockout
Winner Adrian Otaegui (Esp)
Year 2001 - 2017
Name no competition
Winner -
Year 2000
Name Belgacom Open
Winner Lee Westwood (Eng)
Year 1999
Name Belgacom Open
Winner Robert Karlsson (Swe)
Year
Name
Winner
Year 2023
Name no competition
Winner -
Year 2022
Name B-NL Challenge Trophy by Hulencourt
Winner Alexander Knappe (Ger)
Year 2020 - 2021
Name no competition (covid-19)
Winner -
Year 2019
Name KPMG Trophy
Winner Dale Whitnell (Eng)
Year 2018
Name KPMG Trophy
Winner Pedro Figueiredo (Por)
Year 2017
Name KPMG Trophy
Winner Martin Wiegele (Aut)
Year 2016
Name KPMG Trophy
Winner Simon Forsström (Sue)
Year 2015
Name KPMG Trophy
Winner Jamie McLeary (Eco)
Year
Name
Winner
Year 2023
Name No competition
Winner -
Year 2022
Name Golf Vlaanderen LETAS Trophy
Winner Kristalle Blum (AUS)
Year 2021
Name Golf Flanders LETAS Trophy
Winner Lily May Humphreys (ENG)
Year 2020
Name no competition (covid-19)
Winner -
Year 2019
Name Belfius Ladies Open
Winner Emma Grechi (Fr)
Year 2018
Name Belfius Ladies Open
Winner Emma Nilsson (Swe)
Year 2017
Name Belfius Ladies Open
Winner Heather McRae (Sco)
Year
Name
Pros
Amateurs
Year 2016-2023
Name No competition
Pros -
Amateurs -
Year 2015
Name Flory van Donck Trophy
Pros Federico Maccario (Ita)
Amateurs /
Year 2014
Name Flory van Donck Trophy
Pros Kevin Hesbois-Am (Bel)
Amateurs Kevin Hesbois (Bel)
Year 2013
Name no competition
Pros -
Amateurs -

Belgian International Amateur championships

Year
Boys
Girls
Year 2023
Boys Noah Phan (Den)
Girls Céline Manche (Bel)
Year 2022
Boys Nathan Cossement (Bel)
Girls Savannah De Bock (Bel)
Year 2021
Boys Bob Geurts (NL)
Girls Savannah De Bock (Bel)
Year 2020
Boys no competition (Covid-19)
Girls no competition (Covid-19)
Year 2019
Boys Ayoub Ssouadi (Mar)
Girls Nathalie Armbruester (Sui)
Year 2018
Boys Yente Van Doren (Bel)
Girls Pasqualle Coffa (Netherlands)
Year 2017
Boys Adrien Dumont de Chassart (Bel)
Girls Anastasia Mickan (De)
Year 2016
Boys Cédric van Wassenhove (Bel)
Girls Anastasia Mickan (De)
Year 2015
Boys Grégoire Schoeb (Fra)
Girls Fanny Cnops (Bel)
Year
Boys
Girls
Country
Year 2023
Boys Youp Orsel (Ned)
Girls Céleste Bobo Lloret (Fr)
Country Switzerland
Year 2022
Boys Moritz Küls (Ger)
Girls Alice Kong (Fr)
Country Netherlands
Year 2021
Boys Hugo Le Goff (Fr)
Girls Alice Kong (Fr)
Country France
Year 2020
Boys no competition (Covid-19)
Girls no competition (Covid-19)
Country -
Year 2019
Boys Marco Florioli (It)
Girls Rocio Tejedo Mulet (Esp)
Country Italy
Year 2018
Boys Augustin Lefbvre (Fr)
Girls Pia Babnik (Slo)
Country Italy
Year 2017
Boys Alessio Battista (It)
Girls Pia Babnik (Slo)
Country Italy
Year 2016
Boys Nicola Gerhardsen (Swi)
Girls Paula Kirner (Germany)
Country Hessen
Year 2015
Boys Robin Williams (GB)
Girls Pia Babnik (Slovenia)
Country Italy
Year
Boys
Girls
Year 2020 - 2023
Boys no competition
Girls no competition
Year 2019
Boys Hugo Archer (Fra)
Girls Ginnie Lee (Sui)
Year 2018
Boys August Thor Host (Den)
Girls Lucie Malchirand (Fr)
Year 2017
Boys Adrien Dumont de Chassart (Bel)
Girls Alessia Nobilio (It)
Year 2016
Boys Jacob Skov Olesen (Dk)
Girls Alessia Nobilio (It)
Year 2015
Boys Sami Vilämäki (Fin)
Girls Camille Gollety (Fra)

Order of Merit

Year
Boys
Year 2023
Boys Jarno Tollenaire (National)
Year 2022
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2021
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2020
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2019
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2018
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2017
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2016
Boys Alan De Bondt (Antwerp)
Year 2015
Boys Thomas Detry (Ravenstein)
Year
Girls
Year 2023
Girls Savannah de Bock (Waterloo)
Year 2022
Girls Savannah de Bock (Waterloo)
Year 2021
Girls Savannah de Bock (Waterloo)
Year 2020
Girls Clarisse Louis (Rigenée)
Year 2019
Girls Clarisse Louis (Rigenée)
Year 2018
Girls Clarisse Louis (Rigenée)
Year 2017
Girls Clarisse Louis (Rigenée)
Year 2016
Girls Leslie Cloots (Ternesse)
Year 2015
Girls Leslie Cloots (Ternesse)
Year
Boys
Year 2023
Boys Léopold Isserentant (Waterloo)
Year 2022
Boys Lev Grindberg (Rinkven)
Year 2021
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Year 2020
Boys Loran Appel (Taxandria)
Year 2019
Boys Charles Roeland (Waterloo)
Year 2018
Boys Jean de Wouters d’Oplinter (Hulencourt)
Year 2017
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2016
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo)
Year 2015
Boys Adrien Dumont de Chassart (Waterloo) U16
Year
Girls
Year 2023
Girls Mirthe Waumans (Ternesse)
Year 2022
Girls Emma De Fleur (Rigenée)
Year 2021
Girls Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2020
Girls Bert Sophie (Waregem)
Year 2019
Girls Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2018
Girls Margaux Appart (La Bruyère)
Year 2017
Girls Clarisse Louis (Rigenée)
Year 2016
Girls Diane Bailleux (Hulencourt)
Year 2015
Girls Diane Baillieux (Waterloo)
Year
Boys
Gilrs
Year 2023
Boys Arthur Haghedooren (Keerbergen)
Gilrs Anaïs Nicolas (Ravenstein)
Year 2022
Boys Julien Dulait (Ravenstein)
Gilrs Caroline Perez-Tasso (Hulencourt)
Year 2021
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Gilrs Sixtine De Cordes (Ravenstein)
Year 2020
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Gilrs Louise Cuyvers (Ravenstein)
Year 2019
Boys Lev Grinberg (Ravenstein)
Gilrs Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2018
Boys James Skeet (Ravenstein)
Gilrs Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2017
Boys Eloy Van Geffel (Sept Fontaines)
Gilrs Diane Denis (Waterloo)
Year 2016
Boys Mathieu Feron (Rinkven)
Gilrs Rebecca Becht (Waterloo)
Year 2015
Boys Antoine Burton (Rigenée)
Gilrs Rebecca Becht (Waterloo)
Year
Boys
Girls
Year 2023
Boys Louis Dirickx (Bercuit)
Girls Chloé Lam (Hainaut)
Year 2022
Boys Pieter Janssen (Millennium)
Girls Violette Gerard (Tournette)
Year 2021
Boys Arthur Haghedooren (Keerbergen)
Girls Violette Gerard (Tournette)
Year 2020
Boys Julien Dulait (Ravenstein)
Girls Estelle De Blieck (Nuclea)
Year 2019
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Girls Kirsten Heyvaert (Kampenhout)
Year 2018
Boys Hugo Duquaine (Rigenée)
Girls Alix Dellicour (La Bruyère)
Year 2017
Boys Ryan Lundh (Bossenstein)
Girls Savannah De Bock (Waterloo)
Year 2016
Boys Noah Pezzot (Pierpont)
Girls Diane Denis (Waterloo)
Year 2015
Boys Noah Pezzot (Pierpont)
Girls Lucie Maigret (Waterloo)